Kelios užuominos apie tai, kaip pažvelgti į savos erdvės kūrimą per asociacijas, susijusias su buvimo namuose patirtimi. Šis žvilgsnis gali atverti langą į užmirštų ar dar neatrastų patyrimų pasaulį, susijusį su namais, vietomis, kuriuose gyvenote, gyvenate ar norėtumėte gyventi.
namų istorija
Ar pamenate kokią nors ypatingą vietą, kurioje Jums buvo gera ir saugu leisti laiką vaikystėje? Tokia vieta galėjo būti lauke arba patalpoje, galbūt pačių susikurta, o gal atrasta. Pabandykite prisiminti šios Jums ypatingos vietos vaizdinį ir truputį su juo „pabūkite“. Pasak knygos „House as a Mirror of Self“ („Namas kaip savęs atspindys”) autorės Clare Cooper Marcus, vaikystės prisiminimai apie mums svarbias vietas yra tarsi psichologiniai svertai, primenantys apie tai, iš kur esame kilę, kokie buvome, kokia aplinka mus „globojo“, kai šeimoje vyravo įtampos, ar gyvenimo situacijose tvyrojo nežinomybė. Aplinką iš tokių prisiminimų galime susikurti vėl – galbūt tiesiogine, o gal perkeltine prasme – ir taip vaikystėje turėtą saugią ir jaukią erdvę „perkelti“ į savo namus, sau ir/ ar savo vaikams.
namai šiandien
Paimkite popieriaus lapą, trijų spalvų rašiklius ir pieštuką arba tušinuką. Nubraižykite apytikslią namų, kuriuose dabar gyvenate, schemą, kurioje matytųsi atskiri kambariai, pagrindiniai baldai. Skirtingomis spalvomis nuspalvinkite šias zonas: 1) privati erdvė, priklausanti vienam namų gyventojui; 2) erdvė, kuria dalinasi keli namų gyventojai (pvz., tėvai ar globėjai, vaikai); 3) bendra erdvė, skirta visiems, kurie šiuose namuose gyvena. Kartais namuose gali trūkti privačios erdvės, skirtos vienam asmeniui arba asmenų grupei (pvz., vaikams). Gali būti ir taip, kad namai tiek suskirstyti į atskiras zonas, kad nėra vietos, kur galėtų visi namų gyventojai susitikti ir pabūti kartu. Atskiros erdvės nebūtinai reiškia atskirus kambarius - vieną nuo kitos atskiras zonas gali skirti ir dalinės pertvaros, baldai, skirtinga grindų danga ir kt.
namai, kokių norėčiau
Pasak dizaino psichologės Toby Israel, kai kuriame savo namus, mums įtaką daro ne tik tėvų, senelių, bet ir prosenelių, pro…prosenelių gyvenamoji aplinka, kurios nesame matę, tik girdėję pasakojimus apie tai, kaip ir kur jie gyveno. Kokias istorijas apie savo protėvių namus pamenate Jūs? Kokiuose savo senelių, dėdžių, tetų, tėvų, jų draugų namuose esate buvę? Kurios iš šių istorijų, vaizdinių Jums asocijuojasi su namais, kokių norėtumėte Jūs? Ar kažką panašaus norėtumėte ir galėtumėte susikurti savo esamuose ar būsimuose namuose?
Tai tik keli pavyzdžiai, kaip galima į savus namus pažvelgti giliau.