Įžangai Šių metų lapkričio 15 d. skaičiau pranešimą „Gydymo įstaigų aplinkos reikšmė emocinei savijautai ir sveikimui“ pirmojoje aplinkos psichologijos konferencijoje Lietuvoje „Aplinka ir psichikos sveikata“, kurią organizavome su Lietuvos psichologų sąjungos Aplinkos psichologijos grupe. Labai džiaugiuosi, kad nuo šių metų pavasario esu šios grupės narė. Paskutinėje pranešimo dalyje kalbėjau apie psichoterapinio kabineto erdvę: pristačiau šioje srityje atliktų tyrimų rezultatus, dalinausi savo patirtimi lankantis psichoterapijos „tėvų“ Carl Gustav Jung ir Sigmund Freud namų muziejuose, kuriuose galima pamatyti ir autentiškus jų psichoterapinius kabinetus.
Įsikurti įgyventoje erdvėje
Napoleono mūšių visgi atsisakėme, bet Vilniaus vaizdus ir keleta kitų paveikslų pasilikimome. Pasilikome ir dalį baldų, kuriuos perstatėme savaip, ir iki šiol esame jaukiai įsikūrę jų apsupty. Žinoma, lentynos prisipildė knygų ir įvairių kitų savų elementų, tad ir per tai ši erdvė tapo vis savesnė. Savi simboliai Jau mintyse dėliodama savo kabinetą žinojau, kad jame būtinai kabės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslo „Ramybė“ reprodukcija. Šis paveikslas man buvo vienas mylimiausių M.K. Čiurlionio darbų dar nuo vaikystės. Kaip rašiau ankstesniame savo įraše: „vaikystės namuose, „ant aukšto“ (taip vadindavome mansardą), mėgau išsitraukti M.K. Čiurlionio paveikslus, juos dėliodavau ant grindų, nagrinėdavau, ilgai žiūrėdavau. Šį laiką prisimenu kaip labai šviesų ir ramų.“ Ne kartą klientai ir klientės įvardino, kad „Ramybė“ yra ir vienas jų mylimiausių šio autoriaus darbų, sakė supratę, kad atėjo į tinakamą vietą savo terapijai, ar tiesiog reflektavo apie tai, ką patys ir pačios matė šiame paveiksle.
Įprastai aš blizgesį buvau linkusi „nurašyti“, blizgūs elementai aplinkoje man atrodė perdėm apeliuojantys į prabangą, o tokios erdvės kurti nenorėjau. Visgi pasitikėjau tuo metu mane vedusia intuicija, derindama prie paveikslo rėmo išsirinkau bronzinio blizgesio turintį toršerą, gėlių vazonus, kelias aplinkos dekoracijas. Dabar džiaugiuosi šiais pasirinkimais. Apie blizgesį interjere ir kaip atradau jo prasmę daugiau rasite mano įraše: „Intuityvus blizgesio poreikis – iš kur jis?“ Bet jei trumpai, pasak aplinkos psichologijos mokslininkų, blizgesys mums instinktyviai siejasi su gyvybe. Rūpi paminėti ir dar pora kabinete esančių darbų – dailininkės, grafikės, knygų iliustratorės Birutės Žilytės iliustraciją iš knygos „Eglė žalčių karalienė“, turbūt svarbiausios mūsų tautos pasakos. Šį, pačios autorės padovanotą darbą, paveldėjau iš a.a. tetos, kuri mane bene išsamiausiai supažindino su lietuvių kultūros pasauliu. Birutės Žiltytės ir jos vyro dailininko, grafiko, rašytojo Algirdo Steponavičiaus iliustracijos įvairiose knygelėse lydėjo nuo pat vaikystės. Dar vienas darbas – Aurikos Piliponienės „Namų sergėtojas“, vestuvių proga gautas dovanų nuo mylimų giminaičių, vėlgi, susijęs su man taip svarbia namų tema. Privatumo ir saugumo jausmui Iš ankstesnės patirties žinojau, ką reiškia dirbti nepakankamos garso izoliacijos erdvėje, tad renkantis naujas patalpas buvo labai svarbu užsitikrinti, kad garso izoliacija būtų tikrai gera. Mūsų su vyru kabinetai yra priešingose ofiso pusėse, o laukiamojo neturime, nes iš bendro koridoriaus galėtų girdėtis kabinete vykstantis pokalbis. Klientai ir klientės atvyksta prasilenkainčiu laiku prieš pat konsutlaciją ir, jei reikia, mūsų palaukia jau pačiuose kabinetuose. Tad klientų ir klienčių privatumu esame pasirūpinę.
Viename pirmesnių šio tinklaraščio įrašų „Apie erdves, prieglobstį ir perspektyvą“ esu rašiusi apie tai, kad saugiausiai mes jaučiamės vietose, kurios suteikia prieglobstį, bet tuo pačiu atveria ir perspektyvą. Savo klientus ir klientes kviečiu sėstis į krėslą, kurio atlošas glaudžiasi prie sienos, o už jo yra užuolaida (jei kas visgi bandytų įeiti į kabinetą ir netgi praskleistų užuolaidą, pamatytų tik ten sėdinčio žmogaus nugarą). Priešais save klientai ir klientės mato mano mažą žaliąjį sodelį ir langą, dalinai uždengtą vertikaliomis žaliuzėmis, tad turi ir priešais save atsiveriantį vaizdą į tolį – perspektyvą. Šalia klientų ir klienčių krėslo esantis toršeras į erdvę įneša šviesos ir šešėlių žaismo, kuris mums taip pat suteikia jaukumo ir saugumo. Truputėlis gamtos
Už rekomendacijas žaliajam sodeliui esu dėkinga kraštovaizdžio ir interjero architektei Gitanai Valavičiūtei. Tiesa, rinkausi ekonomiškesnį variantą, tad tiek augalai ir jų vazonai, tiek apšvietimas nėra parinkti pagal geriausias Gitanos rekomendacijas, bet tikiu, kad ji mane nukreipė teisinga linkme.
Pabaigai Kiek bekalbėtume apie erdves, psichoterpijos mokyklas ar kitus su psichoterapija susijusius aspektus, daug kartų yra patvirtinta, kad psichoterapiniam procesui svarbiausias yra santykis. Pati tuo neabejoju. Tuo pačiu tikiu, kad erdvė, kurioje tiek psichoterapeutas ar psichoterapeutė, tiek ir jų klientai bei klientės jaučiasi saugiai ir jaukiai, padeda šį santykį kurti bei puoselėti.
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
vidiniai namaiSkalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi?
Kai šulinyje atrandame saulę Vėlinėms artėjant: kai su vaikais kalbamės apie mirtį Namų psichologija. Apipinti istorijomis Supamoji kėdė arba supimasis savo soste Ar išdrįsime atidaryti spintą? Vidinė gynybinė siena - sauganti mus ar trukdanti būti pasaulyje? Vidinių namų fasadas Ką slepia užvertos vidinės durys? Apie namų terapiją Pastatyk savo pilį Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose? Truputis istorijos arba mano ieškojimai Mus supanti erdvėPsichoterapinis kabinetas: asmeninė patirtis
Apie gyvates, gyvybę ir biofilinį dizainą Skalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi? Namų psichologija. Apie muziką, tylą ir bildesius Šakotis Motinos dienos proga. Namų psichologija Namų psichologija. Apipinti istorijomis Supamoji kėdė arba supimasis savo soste Intuityvus blizgesio poreikis - iš kur jis? Kai žiema ateina Prisijaukinti namus - Pterodaktilis.com Ar įmanoma prisijaukinti danų hygge? Interviu su psichologe ir architekte: kas būstą paverčia namais? Interjero psichologija - kas tai? Ar emocinis būsto pirkimas yra blogai? Apie namų terapiją Apie namus LRT KLASIKOS eteryje Šventėms artėjant: kur slypi namų židinio paslaptis? Namų interjero ritmas perimtas iš gamtos - išorinei ir vidinei harmonijai Namai, kuriuose gyvena istorijos Pojūčius žadinantys namai Nuo savanų iki savų namų: individuali patirtis Nuo savanų iki savų namų: kultūra Nuo savanų iki savų namų: gamtos pasaulis Apie savus namus LRT radijo eteryje Kokios „prisiminimų gėlės“ skleidžiasi Jūsų namuose? Pirmieji namai kūdikiui: emocinė ir kūniška artuma Kas svarbu kuriant vaikų ugdymui skirtą aplinką? Pastatyk savo pilį Motinos rankų saugumas Norėčiau turėti Tavo sparnus Prosenelių raštai Apgaulinga išorė?... Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose? Namai gamtoje gamta namuose Traukos centrai namų erdvėje Apie erdves, prieglobstį ir perspektyvą Gyventi pušų viršūnėse Vakaro jaukumas Ramybės ir šėlsmo gelmės Truputis istorijos arba mano ieškojimai Įžangai Knygaužsiėmimų ciklasseminaraiAtsiliepimai |