Ar egzistuoja universalios erdvės išdėstymo savybės, kurios įkūnytų jaukius, visiems ir kiekvienam labiausiai tinkančius ir patinkančius namus?
Buvo pasirinkti trys skirtingi interjerai: du iš jų – garsių architetktų, kurie susilaukė didelio pripažinimo, kaip labai sėkmingi namų interjero kūrėjai; trečias – įprasto, tradiciško Šiaurės Amerikos namo interjeras. Eksperimento metu tyrimo dalyviai „vaikščiojo“ po šiuos skirtingus virtualius interjerus, o jų elgesys buvo atidžiai stebimas. Daugiausia dėmesio dalyviai skyrė garsių architektų sukurtiems interjerams, įdėmiai juos apžiūrinėjo, tyrinėjo. Tačiau, tyrėjų nuostabai, paklausti, kurį iš šių trijų namų jie norėtų įsigyti, daugiausia tyrimo dalyvių įvardino trečiąjį, tradicinio išplanavimo namą Gilindamiesi į šio eksperimento rezultatus, tyrėjai priėjo išvadą, kad vienas iš pagrindinių kriterijų renkantis būsimus namus yra mūsų ankstesnė su namais susijusi patirtis. Mes intuityviai, pasąmonigai savo namams renkamės tas erdves, kurios primena mūsų pirmuosius namus, su namų patyrimu susijusias vietas. Filosofas Gaston Bachelard knygoje „The Poetics of Space“ rašo: „apsigyvenimo pirmuose namuose patirtys mumyse tarsi nubraižo schemas, kurios atsikartoja kuriantis ateities namuose“. Juk turbūt dažniausia ieškant namų būna taip, kad ateiname, apsidairome ir žinome: „taip, čia tikrai yra tai, ko reikia“ arba „ne, ne tai“. Tas intuityvus pilve kirbantis jausmas mums patvirtina teisingą pasirinkimą. Svarbiausia minėto eksperimento autorių išvada skamba taip: jei dizaino srities specialistai nori padėti savo klientams sukurti mylimus namus, jie negali remtis vien tik universaliomis rekomendacijomis apie tai, kokią aplinką mes suvokiame kaip komfortišką.
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslas „Pilies pasaka“ man atmintyje iškilo turbūt dėl to, kad vaikystės namuose, „ant aukšto“ (taip vadindavome mansardą), mėgau išsitraukti M. K. Čiurlionio paveikslus, juos dėliodavau ant grindų, nagrinėdavau, ilgai žiūrėdavau. Šį laiką prisimenu kaip labai šviesų ir ramų. Man šis paveikslas taip pat susijęs su mintimi, kad namuose galime susikurti erdvę savo gyvenimo pasakai. Ne iliuzinei, bet tikrai, gyvenimiškai, kuri gali būti labai jauki ir šilta. O trečia su šia iliustracija susijusi mintis – paveikslai yra vienas iš būdų, kaip mums svarbią praeities istoriją primenančius objektus ar simbolius ir šiandien galime persikelti į savo namus. Žinoma, svarbu ir tai, kad nuo vaikystės iki dabar tiek vidinis, tiek išorinis mūsų Pasauliai yra stipriai pasikeitę, tad vargu, ar norėtume gyventi nuo tų laikų nepasikeitusiuose namuose, net jei jie ir labai stirpiai sietųsi su saugumu ir meile. Gyvenimo pokyčiai naujuose namusoe taip pat turi rasti savo vietą, tačiau mums brangi praeities patirtis gali tilpti ir šalia jų. Architektė Ilse Crawford knygoje „Home Is Where the Heart Is?“ rašo: „Mes visi turime stiprų pasąmoninį ryšį su praeities objektais. Įdomu yra juos pasiimti į namus kartu su jų atnešamais jausmais ir suderinti su kažkuo, kas yra nauja, modernu. Galutinė kompozicija yra nauja ir mums labai svarbi: ji suteikia galimybę susisieti su šiltais praeities prisiminimais ir tuo pačiu (…) pamatyti, kad seni įsitikinimai nėra „įkalti į akmenį“, kad mes galime keisti aplinkui esantį Pasaulį.“
Ir šis atsakymas džiugina. Jis patvirtina, kad esame gyvi, kūrybiški, gyvenantys ne tik pilkame racionalumo bet ir spalvotame emocijų pasaulyje, žmonės. Žinoma, erdvių išdėstymo, spalvų derinimo, baldų apstatymo, apšvietimo ir kitos taisyklės, kuriomis vadovaujasi profesionalūs architektai ir dizaineriai, yra labai svarbios. Bet turbūt galėtume sakyti, kad jos suteikia galimybę formai, kurios turinys turi būti užpildytas individualia patirtimi.
Nuo savanų iki savų namų: I dalis Nuo savanų iki savų namų: kultūra
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
vidiniai namaiSkalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi?
Kai šulinyje atrandame saulę Vėlinėms artėjant: kai su vaikais kalbamės apie mirtį Namų psichologija. Apipinti istorijomis Supamoji kėdė arba supimasis savo soste Ar išdrįsime atidaryti spintą? Vidinė gynybinė siena - sauganti mus ar trukdanti būti pasaulyje? Vidinių namų fasadas Ką slepia užvertos vidinės durys? Apie namų terapiją Pastatyk savo pilį Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose? Truputis istorijos arba mano ieškojimai Mus supanti erdvėPsichoterapinis kabinetas: asmeninė patirtis
Apie gyvates, gyvybę ir biofilinį dizainą Skalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi? Namų psichologija. Apie muziką, tylą ir bildesius Šakotis Motinos dienos proga. Namų psichologija Namų psichologija. Apipinti istorijomis Supamoji kėdė arba supimasis savo soste Intuityvus blizgesio poreikis - iš kur jis? Kai žiema ateina Prisijaukinti namus - Pterodaktilis.com Ar įmanoma prisijaukinti danų hygge? Interviu su psichologe ir architekte: kas būstą paverčia namais? Interjero psichologija - kas tai? Ar emocinis būsto pirkimas yra blogai? Apie namų terapiją Apie namus LRT KLASIKOS eteryje Šventėms artėjant: kur slypi namų židinio paslaptis? Namų interjero ritmas perimtas iš gamtos - išorinei ir vidinei harmonijai Namai, kuriuose gyvena istorijos Pojūčius žadinantys namai Nuo savanų iki savų namų: individuali patirtis Nuo savanų iki savų namų: kultūra Nuo savanų iki savų namų: gamtos pasaulis Apie savus namus LRT radijo eteryje Kokios „prisiminimų gėlės“ skleidžiasi Jūsų namuose? Pirmieji namai kūdikiui: emocinė ir kūniška artuma Kas svarbu kuriant vaikų ugdymui skirtą aplinką? Pastatyk savo pilį Motinos rankų saugumas Norėčiau turėti Tavo sparnus Prosenelių raštai Apgaulinga išorė?... Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose? Namai gamtoje gamta namuose Traukos centrai namų erdvėje Apie erdves, prieglobstį ir perspektyvą Gyventi pušų viršūnėse Vakaro jaukumas Ramybės ir šėlsmo gelmės Truputis istorijos arba mano ieškojimai Įžangai Knygaužsiėmimų ciklasseminaraiAtsiliepimai |