Agnės Kairiūnaitės laidoje „Čia ir dabar“, LRT radijo eteryje, kartu su architektais Rolandu Paleku ir Andre Baldišiūte kalbėjomės apie namus, jų kūrimą, apie tai, kas yra savi namai.
Laidos įrašas.
0 Comments
Kiekvienas iš mūsų atmintyje turime didžiulį vaizdinių bagažą. Tikriausiai didžioji jų dalis ten pateko vaikystėje, kada beveik visa aplinkos informacija buvo nauja, įdomi, žadinanti smalsumą. Dauguma atmintyje saugomų vaizdinių turbūt net neturi pavadinimų – juos į bagažą įsidėjome dar tada, kada nemokėjome regimo vaizdo susieti su konkrečia mintimi ar sąvoka. Tačiau net ir tokie ankstyvi iš atminties iškilę vaizdiniai gali priminti emocinius patyrimus, su šiais vazidiniais susijusios aplinkos atmosferą.
Kūdikiai, tiek miegodami, tiek būdraudami, geriausia jaučiasi aplinkoje, primenančioje motinos įsčias – nuolatinėje ritmiškų garsų apsuptyje, judesyje ir prisilietime. Kūdikių nešiojimas sudaro puikias galimybes visa tai išpildyti. Užsiėmimo metu pasigilinsime į teorines prielaidas apie tai, kuo yra vertingas mažylių nešiojimas ir prisilietimas jų fiziologiniam bei psichologiniam vystymuisi, saugaus prieraišumo bei santykio su pasauliu formavimuisi. Aptarsime dažnai kylančias abejones apie tai, ar per daug laiko tėvų/ globėjų rankose praleidžiantis vaikutis netaps per daug priklausomas nuo jų? Kuo grindžiama saugaus prieraišumo teorija, teigianti, jog yra kaip tik atvirkščiai – daug nešiojami vaikai užauga savarankiškesni? Daugiau…
Besilaukiantiems tėvams kyla daugybė klausimų apie tai, kaip paruošti namus kūdikio gimimui. Sukasi mintys apie drabužėlius, vežimėlius, patalus, lovytę, higienos reikmenis, žaislus, galbūt atskirą kambarį ir dar daugybę kitų dalykų. Natūralu, kad norisi suplanuoti, kaip kuo geriau pasirūpinti savo mažyliu, ateinančiu į šį pasaulį, tačiau atkeliavus vaikui dažniausiai paaiškėja, kad, bent jau pačioje pradžioje, jam reikia tik labai nedaug (arba kaip tik labai daug!) – nuolatinio emocinio ir kūniško artumo. Turbūt niekas šiame pasaulyje kūdikiui negalėtų atstoti mamos, tėčio ar globėjų glaudimo kuo arčiau savęs ir raminančio balso. Juk taip ilgai būta turbūt pačiame arčiausiame artume su kitu žmogumi – motinos įsčiose.
Prieš gimstant Įsivaizduokite, kad klausotės jūros ošimo. Šilta, ramu, jauku. Užmerkus akis atrodo, tarytum bangos supa, liūliuoja, linguoja. Skamba nesustojanti, ritmiška bangų mūšos muzika, atliepianti ramų sūpavimą…
Smėlio pilis, tvirtovė, rūmai, pasakų pilis, bokštas… kažkam sava pilimi gali tapti mažas namukas, kambario kampelis, o galbūt – kuprinė ant pečių ir visas pasaulis. Vaikai, statydami stebuklingas smėlio pilis, į jas sudeda savo svajones apie saugią, jų pačių sukurtą erdvę. Carl Gustav Jung pasistatė bokštą, kuris įkūnijo ne tik jo namų erdvę, bet taip pat tapo jo savasties atspindžiu. O kokią pilį norėtum pasistatyti Tu? Galbūt Tau visai nereikia pilies, gal užtenka mažos savos erdvės, kurioje galėtumei jaustis jaukiai? O gal labiau patiktų atvira menė, į kurią galėtumei pasikviesti daugybę svečių? Galbūt kuri namus kartu su kitu žmogumi ar žmonėmis ir ieškai būdų, kaip būtų kuo jaukiau visiems kartu gyventi? Gal apsigyvenai tvirtovėje, į kurią niekas nedrįsta įžengti, o Tau joje taip vieniša? O galbūt į Tavo mažą kambarėlį užsuka visi, kas tik nori, nors Tau taip norisi privatumo? O gal nežinai, ką padaryti, kad savo pilyje, tvirtovėje, namuke ar kambario kampelyje jaustumeisi esantis savuose namuose?
Kaip saugu ir gera mažam vaikučiui motinos rankose – tada drąsu ir apsidairyti, ir platųjį pasaulį pamatyti. Nešiojimo filosofija byloja apie tai, kad po gimimo žmogaus kūdikis dar maždaug tiek pat laiko, kiek buvo motinos įsčiose, turėtų praleisti motinos, tėvo ar globėjų rankose. Tai yra svarbus pagrindas saugaus prieraišumo formavimuisi, leidžiantis augti saugiai šiame pasaulyje besijaučiančiam ir dėl to vis labiau savarankiškam žmogučiui. Psichologai daug ir dažnai pasakoja apie ankstyvosios patirties svarbą tolimesniam žmogaus gyvenimui. Jungiškosios psichologijos atstovė Jean Knox kalba ir apie archetipinės* patirties integravimo pradžią itin anksti. J. Knox archetipusprilygina vaizdinių schemų sampratai – ankstyviausioms ir primityviausioms kognityvinėms struktūroms, atspindinčioms aplinkos fizines savybes bei išorinių objektų tarpusavio ryšius, ir padedančioms pagrindus pasaulio suvokimui. Vaizdinių schemos formuojasi jau pirmosiomis kūdikio gyvenimo savaitėmis ar dienomis ir yra pagrindas to, kaip žmogus supranta įvairius objektus ar įvykius, taip pat ir metaforiškas bei abstrakčias jų išraiškas. Tokių schemų pavyzdžiai gali būti „trajektorija“, „aukštyn-žemyn“, „jėga“, „dalis-visuma“, „jungtis“, taip pat ir „talpinimas“ („containment“), iš kurio kildinama „motinos“ sąvoka.
Kraustymasis. Pokyčiai. Stresas. Jaudulys. Džiaugsmas. Nekantrumas. Nerimas. Nežinia. Nauja erdvė. Iššūkis. Smalsumas. Baimė. Skubėjimas. Laukimas. Pagaliau. Ir vėl… Nenoriu. Greičiau. Bus kitaip. Kurti, kurti, kurti… Įsikurti.
Tiek ir dar daugiau žodžių man siejasi su kraustymusi. Kraustymusi gyventi kitur. Koks bebūtų kontekstas, dažniausiai tai yra didelis pokytis, įnešantis daug sumaišties. Kartais labai džiugios, o kartais liūdnos ir skaudžios sumaišties. Gyvendama tėvų šeimoje esu ne kartą persikrausčiusi į kitus namus, kitą miestą. Šios patirtys buvo įvairios – ir skaudžios, ir praturtinančios, ir džiugios. Svarbu buvo tai, kad mane supo mylimi ir mylintys žmonės. Buvo ir dar vienas labai svarbus palaikymo šaltinis. „Atrado mus dar miegančius
Saldžius sapnus sapnuojančius Išvežė mus toli, toli Iš kur sugrįžti mes negalim” 1989 m., Lietuva Šiuos žodžius parašė mano močiutė prisiminimuose apie tremtį į Sibirą. Nors prisiminimus ji rašė po tremties praėjus jau 34 metams, iš šių eilučių girdisi, jog negalėjimo grįžti jausmas liko. Močiutė daug pasakodavo apie tremtį – džiaugiuosi turėjusi galimybę išgirsti jos prisiminimus. Šie pasakojimai nebuvo vien neigiami. Močiutė dalinosi prisiminimais apie nuostabius ten sutiktus žmones, kurie rūpinosi, priėmė gyventi (nors ir į seną, aptriušusią trobą), su kuriais atsisveikinti buvo labai gaila. Kurdami namus greičiausiai galvojame ne tik apie jų įrengimo funkcionalumą, estetiką, kaip juose jausimės bet, labai tikėtina, ir apie tuo metu vyraujančias interjero dizaino tendencijas bei tai, kaip mūsų namus matys ir ką apie juos sakys kiti. Kalbant jungistinės psichologijos terminais, šioje vietoje reikšmingas vaidmuo tenka Personos archetipui. Pasak Carl Gustav Jung, Persona yra kompromisas tarp individo ir visuomenės, parodantis, kaip jis turi atrodyti; tai – apgaulinga išorė. Persona yra tarsi kolektyvinės pasąmonės uždėta kaukė, kuri „vaidina individualumą“ ir taip apgauna tiek aplinkinius, tiek patį asmenį, kad tai yra „tikras individualumas“. O iš tiesų asmuo vaidina rolę, per kurią pasireiškia kolektyvinės pasąmonės patirtis.
Šnekamojoje kalboje „įaugusios“ frazės bene geriausiai atspindi tai, kaip suvokiame save ir mus supantį pasaulį. Turbūt dažnai tenka išgirsti, kad kažkam „važiuoja stogas“ arba kad kam tai „ne visi namuose“. Šitaip apibūdinamos būsenos gali ištikti bet ką ir bet kada – kai pervargstame, kažko neatlaikome, ar kai kvailiojame, šėlstame. Esmė, kad taip sakydami save ar kitą asmenį perkeltine prasme prilyginame namo, namų vaizdiniui.
Ir atvirkščiai, mūsų namai dažnu atveju atspindi mūsų pačių vidinį pasaulį. Tai, kaip ir kur gyvename, mūsų namų eksterjerai ir interjerai, taip pat namuose esantys daiktai gali daug pasakyti apie tai, kokie esame. Ir tikėtina, jog kuo labiau namų erdvė atliepia mūsų vidinį pasaulį, tuo geriau savuose namuose jaučiamės. Kai galvojau apie šį įrašą, mintyse skambėjo Andriaus Mamontovo dainos žodžiai: „Tu įkvepi tai, ką iškvepia medžiai įkvepia tai, ką iškvepi tu įkvepi tai, ką iškvepia medžiai įkvepia tai, ką iškvepi tu…“. Turbūt ne veltui mums dažnai norisi būti gamtos apsupty – mokslinių tyrimų duomenimis, gamtos vaizdai ne tik suteikia džiaugsmo, bet ir turi teigiamą įtaką mūsų sveikatai. Vėl remiuosi aplinkos psichologu Colin Ellard, kuris cituoja tyrimą, įrodžiusį, jog po operacijos mažiau skausmo patyrė ir iš ligoninės greičiau buvo išrašyti tie pacientai, pro kurių palatų langus matėsi gamtos vaizdai. Turbūt mes dar tik pratinamės gyventi kiek toliau nuo gamtos – juk dar visai neseniai mūsų protėviai gyveno visiškoje laukinės gamtos apsuptyje ir jos ritmuose. Galbūt dėl to dažnai norime gamtos apsuptį persikelti ir į savo namus.
Įsivaizduokite, kad einate siaura senamiesčio gatvele, ir jums pamažu atsiveria vis nauji pastatai, arkos, skverai, kol galiausiai išeinate į nedidelę aikštę, kurioje sustojate ir atidžiau, kiek iš tolesnės perspektyvos žvelgiate į vietą, kurioje atsidūrėte. Arba prisiminkite kelią per mišką, kai tarp medžių šakų šmėžuoja dalelė erdvės, kuri pilnai pasimato jau paėjus kiek toliau, o atsivėrus miško proskynai, atrodytų, jus supanti aplinka kvieste kviečia stabtelti, apsidairyti, atsikvėpti.
Mano jau minėtas aplinkos psichologijos ekspertas Colin Ellard rašo, kad mus traukia vietos, kuriose yra paslapties pojūtis: kai žinome, jog už kampo mūsų laukia naujas atradimas, netikėtumas, norisi eiti tolyn, tyrinėti aplinką. O pailsėti ir pabendrauti tarpusavyje paprastai sustojame mus supančios erdvės centre (centruose). Tokias vietas galima susikurti ir namuose. Kai aplinkos psichologijos tyrinėtojo iš Kanados dr. Colin Ellard paklausiau, nuo ko reikėtų pradėti, jei noriu daugiau pasigilinti į interjero dizaino psichologiją, jis atsiuntė nuorodą į vieną mokslinį straipsnį (Jan M. Wiener, Gerald Franz). Šiame straipsnyje aprašomas tyrimas, kurio metu buvo siekiama nustatyti ryšius tarp patalpos savybių ir to, kaip asmuo patiria šios patalpos erdvę ir kaip joje elgiasi. Tyrimo dalyviams kompiuterio ekrane buvo rodoma ta pati virtualiai sukurta patalpa iš 16-os skirtingų taškų. Kiekvienu atveju jų buvo prašoma atrasti tokią vietą, iš kurios atsiveria didžiausias ir mažiausias matomi laukai.
„Šiandien nepaprastai gražus oras. Norėčiau, kad toks oras būtų per mano gimtadienį. Buvau pušynėlyje. Laipiojau po medžius, nors aš ir mergaitė, bet man nei kiek ne gėda. Laipiodama po medžius aš jaučiuosi labai laiminga. Sėdėdama medyje aš apmąstau savo elgesius: – Kodėl aš taip padariau? Kaip gudriai sugalvojau! Kartais medyje man būna liūdna dėl šeimos reikalų, dėl draugų.“ Dienoraštis, 1995 m. spalio 6 d. Šiuos žodžius parašiau į savo pirmojo dienoraščio pirmąjį puslapį, kai man buvo 12 metų. Tuo metu su šeima gyvenome nuosavame name prie pušynėlio, kuriame praleisdavau labai daug laiko. Turėjau savo pušį, kurioje buvau susikūrusi savo namus. Pušies šakos buvo kaip atskiri kambariai: ant vienos buvo patogu atsigulti, ant kitos atsisėsti, trečia buvo stalas, ant ketvirtos įtaisiau lentynėlę iš akmenukų sudėliotam telefonui. O labiausia man patiko užlipti į pačią viršūnę ir ten siūbuoti kartu su vėju.
|
vidiniai namaiSkalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi?
Kai šulinyje atrandame saulę Vėlinėms artėjant: kai su vaikais kalbamės apie mirtį Namų psichologija. Apipinti istorijomis Supamoji kėdė arba supimasis savo soste Ar išdrįsime atidaryti spintą? Vidinė gynybinė siena - sauganti mus ar trukdanti būti pasaulyje? Vidinių namų fasadas Ką slepia užvertos vidinės durys? Apie namų terapiją Pastatyk savo pilį Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose? Truputis istorijos arba mano ieškojimai savi namaiSkalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi?
Namų psichologija. Apie muziką, tylą ir bildesius Šakotis Motinos dienos proga. Namų psichologija Namų psichologija. Apipinti istorijomis Supamoji kėdė arba supimasis savo soste Intuityvus blizgesio poreikis - iš kur jis? Kai žiema ateina Prisijaukinti namus - Pterodaktilis.com Ar įmanoma prisijaukinti danų hygge? Interviu su psichologe ir architekte: kas būstą paverčia namais? Interjero psichologija - kas tai? Ar emocinis būsto pirkimas yra blogai? Apie namų terapiją Apie namus LRT KLASIKOS eteryje Šventėms artėjant: kur slypi namų židinio paslaptis? Namų interjero ritmas perimtas iš gamtos - išorinei ir vidinei harmonijai Namai, kuriuose gyvena istorijos Pojūčius žadinantys namai Nuo savanų iki savų namų: individuali patirtis Nuo savanų iki savų namų: kultūra Nuo savanų iki savų namų: I dalis Apie savus namus LRT radijo eteryje Kokios „prisiminimų gėlės“ skleidžiasi Jūsų namuose? Pirmieji namai kūdikiui: emocinė ir kūniška artuma Kas svarbu kuriant vaikų ugdymui skirtą aplinką? Pastatyk savo pilį Motinos rankų saugumas Norėčiau turėti Tavo sparnus Prosenelių raštai Apgaulinga išorė?... Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose? Namai gamtoje gamta namuose Traukos centrai namų erdvėje Apie erdves, prieglobstį ir perspektyvą Gyventi pušų viršūnėse Vakaro jaukumas Ramybės ir šėlsmo gelmės Truputis istorijos arba mano ieškojimai Įžangai Knygaužsiėmimų ciklasseminaraiAtsiliepimai |