namų terapija
  • pradžia
  • apie mane ir namų terapiją
  • seminarai
  • užsiėmimų ciklas
  • tinklaraštis
  • kontaktai

Vidinių namų fasadas

13/6/2017

0 Comments

 
Mes visi norime būti matomi, girdimi, pastebėti mus supančių žmonių. Ir tai yra labai natūralu - socialiniai ryšiai mums yra gyvybiškai svarbūs, tik skiriasi tai, kaip mes jaučiamės ir elgiamės santykyje su kitais. Vieni gebame socialinius ryšius užmegzti labai greitai ir lengvai, jaučiamės laisvai kontakte su kitais žmonėmis. Kitiems bet koks pokalbis, kad ir, atrodytų, mažai reikšmingas, gali būti didelis iššūkis. 

Būna, bendraujame su kitais ir jaučiame, kad mūsų, tokių, kokie esame iš tikrųjų, tame bendravime nelabai yra. Lyg ir kalbamės, pasakojame ir apie save, savo patirtis, bet patys jaučiame, kad kažkaip viskas ne taip, kaip norėtųsi. Tarsi pasislepiame už kažkokio išorinio fasado, užsidedame kaukę, iš po kurios mūsų nematyti. Tokiame patyrime galime „pagauti“, kad čia turbūt turime reikalų su Personos archetipu. ​
Picture
pinterest.com

Read More
0 Comments

Ką slepia užvertos vidinės durys?

2/6/2017

0 Comments

 
Kiekvienas iš mūsų savo vidiniame pasaulyje turime ne vienas užvertas slaptas duris, pro kurias niekam nevalia įeiti, net ir mums patiems. Galime nujausti, kas už tų durų slypi, bet dažniausiai per daug baugu jas atverti ir sužinoti, kas gi ten yra iš tiesų. 

Galbūt kažkurios iš šių durų slepia skaudžius išgyvenimus, prie kurių nenorime prisiliesti, nes per daug jautru ir neaišku, kaip su šia patirtimi būti. Galbūt neleidžiame sau būti pažeidžiami, jautrūs, „silpni“, nes tai atrodo nepriimtina. Už kitų durų gali slėptis tai, ko savyje nepažįstame. Vidinis jausmas mums  kužda, kad ten galėtų būti kažkas įdomaus, nepatirto, galbūt mums svarbaus ir vertingo, bet ko tai baisu ryžtis su šiuo nepažįstamumu susitikti.

Šis vidinis nepažįstamumas, kuris gąsdina, yra mūsų šešėlinė dalis, kaip ją vadina C. G. Jung ir jo pasekėjai.  Į Šešėlį nugula visa tai, kas yra socialiai nepriimtina, kas neatitinka visuomenės normų, kultūros ar šeimos vertybių. Kiekvieno iš mūsų šešėlinė dalis formuojasi raidos metu ir glūdi pasąmonėje. 
Picture
Nuotrauka: Tobi Corney, pinterest.com

Read More
0 Comments

Interjero psichologija - kas tai?

19/5/2017

0 Comments

 
Portalo interjeras.lt interviu su psichologe Irma Skruibiene ir architekte-dizainere Gitana Valavičiūte, besidominčiomis psichologiniais namų kūrimo aspektais ir interjero psichologija.
Picture
2014 m. Autoriai architektai Audrius Gudelis ir Gitana Valavičiūtė. Foto Darius Gumbrevičius

​Kas yra interjero psichologija?

IRMA. Interjero psichologija yra architektūros ir dizaino praktika, kurios pagrindinis darbo įrankis – psichologija. Žinių šiai praktikai suteikia aplinkos psichologijos teorijos ir tyrimai, atskleidžiantys aplinkos poveikį žmogaus emocijoms, mąstymui ir elgesiui. Kalbėdama apie psichologijos svarbą interjero kūrimui remiuosi Carlo Gustavo Jungo analitine psichologija ir itin pabrėžiu kolektyvinės bei asmeninės pasąmonės įtaką aplinkos formavimui. Svarbiausia yra tai, kokias asociacijas konkrečiam žmogui kelia konkreti erdvė, joje esančios formos, spalvos ar kiti aplinkos elementai. Daugiau... 

0 Comments

Ar emocinis būsto pirkimas yra blogai?

15/5/2017

0 Comments

 
Ne kartą teko susidurti su neigiamą atspalvį turinčia formuluote - emocinis būsto pirkimas. Norintys įsigyti būstą dažnai yra skatinami atsiriboti nuo kylančių emocijų. Kai kurie nekilnojamojo turto brokeriai, siūlydami savo paslaugas, žada nuo emocinio pirkimo apsaugoti. Kaip suprantu, po šiomis formuluotėmis slypi mintis, kad paveiktas emocijų žmogus gali įsigyti būstą neįvertinęs praktinių dalykų -  būsto kokybės, vietos priimtinumo, kainos ir kokybės santykio, savo finansinių galimybių ir kitų, išties svarbių momentų. Nekilnojamojo turto pirkimas yra didelė ir ilgalaikė atsakomybė, tad noras viską racionaliai apgalvoti skamba logiškai ir suprantamai. Tačiau ar racionaliai priimti sprendimai iš tiesų yra patys geriausi ir teisingiausi? Ir apskritai, ar galime priimti sprendimą, kuris yra padiktuotas išimtinai racionalaus proto? Mokslininkai apie tai turi kiek kitokią nuomonę.
Aplinkos psichologas Colin Ellard kalbėdamas apie aplinkos poveikį žmogui, iškelia emocijų svarbą priimant sprendimus. Neuromoksliniai tyrimai patvirtina, kad emocijų vaidmuo sprendimų priėmime yra labai svarbus, galbūt netgi svarbesnis, nei racionalus mąstymas. Portugalų mokslininkas Antonio Damasio nustatė, kad kai žmogaus smegenyse yra pažeistos svarbios jungtys tarp emocinio ir racionalaus savęs suvokimo, jis nebesugeba priimti sprendimų. Tokį smegenų pažeidimą turintis žmogus negali padaryti net pačių paprasčiausių pasirinkimų, pvz., ką pavalgyti ar kur eiti papietauti. Tad mūsų sprendimai, dažnai atrodantys kaip racionalaus mąstymo produktai, iš tiesų labai stipriai siejasi su emocijomis.
Picture
Nuotrauka: www.dezeen.com

Read More
0 Comments

Paskaita: Interjero psichologija - teorija ir praktika

17/4/2017

0 Comments

 
Kartu su Balti namai kviečiame į psichologės Irmos Skruibienės ir architektės-dizainerės Gitanos Valavičiūtės paskaitą „Interjero psichologija - teorija ir praktika“.

Paskaita vyks 2017 m. gegužės 2 d., 18:00-21:00, Vilniuje.
Daugiau informacijos ir registracija.
Apie renginį Facebook'e. 
Picture
Nuotrauka: https://www.eco.se/en/
0 Comments

apie namų terapiją

2/3/2017

0 Comments

 
Namų terapija aš vadinu gilinimąsi į savo vidinius namus, o taip pat ir savų namų kūrimą išoriniame pasaulyje. Tikiu, kad tiek refleksija apie vidinius namus, tiek išorinių namų kūrimas gali virsti terapiniu procesu: gydančiu ir tuo pačiu reikalaujančiu daug darbo. Vidiniai ir išoriniai namai yra tarpusavyje susiję. Kai jaučiamės turintys saugius ir jaukius namus vidiniame pasaulyje, lengviau juos kuriame ir išoriniame. Taip pat ir būdami savuose namuose, kuriuose norime gyventi, kurie bent iš dalies atspindi ir mūsų vidinį pasaulį, jaučiamės labiau esantys ir savo gyvenimo šeimininkais. 

Read More
0 Comments

Apie namus LRT KLASIKOS eteryje

30/12/2016

0 Comments

 
Su žurnaliste Violeta Melnikiene laidoje „Kasdienybės kultūra“ kalbėjomės apie namus: „Kai kuriame namus, susitelkiame į vizualią dalį – kaip viskas atrodys. Bet labai svarbu nepamiršti ir kitų pojūčių – kvapų, garsų… Laikrodžio tiksėjimas, kažkoks kvapas, kuris buvo įprastas tėvų namuose gali grąžinti jaukumo, saugumo jausmą.“ 
​

Laidos įrašas.
​

0 Comments

Šventėms artėjant: kur slypi namų židinio paslaptis?

5/12/2016

0 Comments

 
Man, kaip turbūt ir daugeliui, nuo vaikystės išlikęs labai svarbus eglutės puošimo ritualas. Galbūt dėl to, kad jame vienaip ar kitaip dalyvaudavo visa šeima – tėtis atveždavo eglutę iš miško arba ištraukdavo iš spintos dirbtinę, mama surasdavo žaisliukus, tada visi kartu puošdavome. Pamenu spalvotų gėlių lemputes, kurios man labai patiko ir buvo labai svarbus puošybos akcentas. Jei nors viena lemputė perdegdavo, nustodavo šviesti ir visos kitos, tada reikėdavo ieškoti, kuri iš tiesų nedega, ją pakeisti, kad galėtume vėl džiaugtis spalvotomis švieselėmis. 
Picture
Atrodo, kad kiekvienais metais ištraukus iš spintos šią girliandą, būtinai kažkuri viena lemputė nedegdavo, ir tėtis nuosekliai tikrindamas kiekvieną jų, surasdavotą nelaimėlę, paskui dažnai tekdavo ieškoti ir dar vienos, kol galų gale šviesdavo visos. Nors kartais tekdavo visai ilgai visame tame užtrukti, bet turbūt šiame procese ir būdavo pati tikriausia esmė. Dabar namuose eglutę puošia jau mūsų vaikai, ir jaučiu kaip labai yra svarbu tai, kad vienaip ar kitaip šiame rituale dalyvautų visi šeimos nariai. ​

Read More
0 Comments

Šventėms artėjant: namų psichologija – ką verta žinoti?

2/12/2016

0 Comments

 
Jaukūs savaitgaliai Santariškėse kviečia:

2016 m. gruodžio 17 d., 16:00, Santariškių 33a, Vilniuje.

Namų psichologija besidominti Irma Skruibienė kviečia pasiruošti švenčių laikotarpiui: sukurkime namus, kurie talpina emocijas, žadina pojūčius ir seka gyvenimo istoriją.
Įkvėpimo saviems namams ieškosime gamtos pasaulyje, taip pat individualiose istorijose bei kultūros ir žmonijos pavelduose, atliepiančiuose namų kūrimo patirtis.
Picture

Read More
0 Comments

Namų interjero ritmas perimtas iš gamtos – išorinei ir vidinei harmonijai

7/11/2016

0 Comments

 
Mokslo jau seniai įrodyta, kad netgi paprasčiausias gamtos vaizdas, ar jis būtų matomas pro langą, ar nutapytas ant sienos kabančiame paveiksle, teigiamai veikia mūsų kūną ir protą. Kas gamots vaizduose yra taip ypatinga, kas mus taip tinka ir patinka? Ar galima būtų šį ypatingumą kažkaip persikelti į namų erdvę? Mokslininkai ieško atsakymų ir į šiuos klausimus.
Viena iš prielaidų, kas mums gamtos vaizduose taip atliepia, tai – natūralūs fraktalai, kurių gamtoje yra išties daug. Pagrindinė fraktalų savybė yra savęs atkartojimas, panašumas į save, kai išdidinta maža struktūros dalis atrodo identiška didesniai daliai arba yra labai į ją panaši. Natūralaus fraktalo pavyzdys galėtų būti papartis: mažesni lapeliai panašūs į didesnius lapus, o šie – į visą lapą.
Picture
Papartis – savipakartojimo pavyzdys

Read More
0 Comments

Namai, kuriuose gyvena istorijos

13/10/2016

0 Comments

 
„Purkius verda vakarienę, jo ūsų galiukai sudrėksta nuo aromatingų garų. Ambrozijus uosto džiovintas žemuogių šakeles ir tyliai, juokingai čiaudo. Po vakarienės jie ilgai tylėdami žiūrės įugnį, visame name kvepės arbata, kol iš dangaus nusileidusi naktis užpūs žvakes mažuose spalvotuose žibintukuose ir du pūkuoti draugai išskris į neaprėpiamas sapnų erdves.“

​Sigutė Ach, „Šuo Ambrozijus, Katinėlis Purkius ir Angelo kelionė namo“
​
Šias eilutes daugybę kartų skaičiau savo mažai dukrytei – ji prašydavo ir prašydavo jas kartoti. O kokias istorijas savo mažiesiems skaitote Jūs? Kokias Jums sekė vaikystėje? Galbūt sekė ne tik pasakas, bet pasakojo ir Jūsų šeimos istorijas? Apie tėvų, senelių, protėvių gyvenimą, jų patirtis, apie namus, kuriuose jie gyveno. Tikiu, kad esate girdėję nors vieną tokį pasakojimą. ​Istorijos įsikuria namuose. Istorijos kuria namus – suteikia jiems tęstinumo jausmą, įkvepia gyvybės, sustipriną individualumo raišką.
Picture
Nuotrauka: Aliona Šalaj, www.vienok.lt

Read More
0 Comments

Pojūčius žadinantys namai

4/10/2016

0 Comments

 
Kuriant interjerą įprasta rūpintis jo vizualia dalimi – kad viskas derėtų tarpusavyje, gražiai išsidėliotų erdvėje, kad spalvų gama būtų patraukli akiai, raštai ar ornamentai dėliotų vaizdinį ritmą. Tačiau, pasak britų dizainerės Ilse Crawford, kuriant interjerą svarbu nepamiršti ir kitų pojūčių – lytėjimo, uoslės, skonio ir klausos. Tiesa ta, kad suvokdami Pasaulį mes daugiausia naudojamės rega, tačiau, kaip teigia I. Crawford, tokiu būdu tolstame nuo mus supančios aplinkos. Rega sudaro galimybę atstumui, žvilgsniui iš šalies, tuo tarpu kiti keturi pojūčiai priartina mus prie aplinkos, padeda kurti su ja artimesnį, betarpiškesnį ryšį.
Šias I. Crawford mintis prisiminiau gamindama pietus, kai į dubenį beriamų pupelių garsas ir lytėjimo pojūtis semiant jas į delną ir beriant atgal, netikėtai priminė vaikystės namų virtuvę, baltas ir bordo splavų pupeles, kurias lyg ir reikėjo atrinkti vienas nuo kitų (ar tikrai?), o galbūt aš su jomis tiesiog žaidžiau… Mintis apie pupelių perrinkimą nukėlė į Pelenės istoriją, kurioje ji turėjo atskirti pelus nuo grūdų. Istoriją, kuri pasakoja apie mergaitės atsiskleidimą, išdrįsimą žengti į jai nepasiekiamą, nepažįstamą Pasaulį ir būti jo priimta. 
Picture
Jacek Yerka, „Holiday Room 2“, yerkaland.com

Read More
0 Comments

Nuo savanų iki savų namų: individuali patirtis

19/9/2016

0 Comments

 
Ar egzistuoja universalios erdvės išdėstymo savybės, kurios įkūnytų jaukius, visiems ir kiekvienam labiausiai tinkančius ir patinkančius namus?
Picture
Jacek Yerka, „Bathyscape“, yerkaland.com
Tokį klausimą kelia aplinkos psichologijos atstovai, kurie tiria, kaip žmones veikia juos supanti aplinka, ieško būdų, kaip sukurti kuo palankesnę aplinką kasdieniam gyvenimui, darbui, poilsiui. Vienas iš šių ekspertų, Colin Ellard, dirba Vaterlo Universitete Kanadoje. Kartu su kolegomis jis atlieka eksperimentus, pasitelkęs virtualias erdves. Viename iš tokių eksperimentų, C. Ellard su komanda tyrė, koks turėtų būti namų erdvės išdėstymas, kuris labiausiai atlieptų emocinius poreikius, susijusius su buvimu namuose, geriausiai atspindėtų universalų namų suvokimą. 
Buvo pasirinkti trys skirtingi interjerai: du iš jų – garsių architetktų, kurie susilaukė didelio pripažinimo, kaip labai sėkmingi namų interjero kūrėjai; trečias – įprasto, tradiciško Šiaurės Amerikos namo interjeras. Eksperimento metu tyrimo dalyviai „vaikščiojo“ po šiuos skirtingus virtualius interjerus, o jų elgesys buvo atidžiai stebimas. Daugiausia dėmesio dalyviai skyrė garsių architektų sukurtiems interjerams, įdėmiai juos apžiūrinėjo, tyrinėjo. Tačiau, tyrėjų nuostabai, paklausti, kurį iš šių trijų namų jie norėtų įsigyti, daugiausia tyrimo dalyvių įvardino trečiąjį, tradicinio išplanavimo namą

Read More
0 Comments

Nuo savanų iki savų namų: kultūra

1/9/2016

0 Comments

 
Lenktyniuoja, raitos
Bangos ties krantu. –
Trys žvejų mergaitės
Sukasi ratu.

Salomėja Nėris, „Eglė Žalčių karalienė“
Yra žodžių, eilių, tekstų, kurie labai giliai išlieka atmintyje. Tokių, kurie daug kartų vaikystėje ar jau vėliau girdėti, skaityti. Autentiškose senose tikrose pasakose, sakmėse, mituose, padavimuose slypi daugybė sluoksnių mūsų protėvių patirties, kuri mažiau ar daugiau sąmoningai mums susidėlioja ir išlieka skirtingų formų, vaizdinių, prasmių pavidalais.
Picture
Birutė Žilytė, Algirdas Steponavičius, „Eglė žalčių karalienė“, vilniausgalerija.lt
Ši patirtis mums gali patikti, gali nepatikti, tačiau ji yra susijusi su mūsų šaknimis, kilme, istorija – su mumis. Dar labai neseniai mūsų protėviai per mitus aiškino viską, kas vyko jų vidiniame ir išoriniame Pasauliuose. Kaip rašo Carl Gustav Jung knygoje „Archetipai ir kolektyvinė pasąmonė“: „Primityvus žmogus iš pradžių ne itin linkęs akivaizdžius dalykus aiškinti objektyviai, užtat (…) jo nesąmoningai sielai būdingas neįveikiamas troškimas visą išorinį juslinį patyrimą asimiliuoti kaip psichinį vyksmą. (…) Nežinota, kad sieloje glūdi visi vaizdai, iš kurių atsirado mitai, kad mūsų pasąmonė yra veikiantis ir patiriantis subjektas, kurio dramą žvelgdamas į didelius ir mažus gamtos procesus pagal analogiją vėl atranda primityvus žmogus.“

Read More
0 Comments

Nuo savanų iki savų namų: I dalis

25/7/2016

0 Comments

 

​Ar norėtumėte kažkurį iš šių kraštovaizdžių  matyti pro savo langą?
Picture
nationalgeographic.com
Picture
sciencedaily.com
Picture
grasslandsintheworld.weebly.com‪
Jei Jūsų atsakymas yra „taip“, jis sutampa su didžiąją dalimi tarpkultūrinio tyrimo dalyvių, kurie teigė, jog norėtų gyventi tokio kraštovaizdžio apsuptyje. Pasak mokslininkų, būtent tokia aplinka – žolė ir pavieniai medžiai bei krūmai – vyravo Rytų Afrikoje, kurioje per 6 milijonus metų vystėsi mūsų protėviai. O prieš 70 tūkstančių metų Rytų Afrikos savanose iš neididelės, galbūt kelių tūkstančių individų populiacijos, išsivystė Homo Sapiens – dabartiniai žmonės. Mokslininkų teigimu, tokią mažą paskutinių Homo Sapiens protėvių imtį įrodo tai, jog du skirtingose Pasaulio vietose gyvenantys žmonės yra genetiškai panašesni vienas į kitą, nei dvi tose pačiose Afrikos vietovėse, tik skirtingose grupėse, gyvenančios šimpanzės. Gali būti, kad mes ir dabar instinktyviai renkamės tokias aplinkas, kurios prieš daugybę metų padėjo mūsų rūšiai išlikti.

Read More
0 Comments
<<Previous
Forward>>

    vidiniai namai


    Skalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi?
    ​Kai šulinyje atrandame saulę

    ​Vėlinėms artėjant: kai su vaikais kalbamės apie mirtį
    Namų psichologija. Apipinti istorijomis
    ​Supamoji kėdė arba supimasis savo soste
    Ar išdrįsime atidaryti spintą?
    Vidinė gynybinė siena - sauganti mus ar trukdanti būti pasaulyje?
    Vidinių namų fasadas
    ​
    Ką slepia užvertos vidinės durys?
    ​
    Apie namų terapiją
    ​
    Pastatyk savo pilį
    Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose?
    ​
    Truputis istorijos arba mano ieškojimai

    savi namai


    Skalbinių džiovimo ritualai arba kas slypi po kasdiene buitimi?
    Namų psichologija. Apie muziką, tylą ir bildesius
    ​Šakotis Motinos dienos proga. Namų psichologija
    ​Namų psichologija. Apipinti istorijomis
    Supamoji kėdė arba supimasis savo soste
    Intuityvus blizgesio poreikis - iš kur jis?
    Kai žiema ateina
    Prisijaukinti namus - Pterodaktilis.com
    ​Ar įmanoma prisijaukinti danų hygge?
    ​Interviu su psichologe ir architekte: kas būstą paverčia namais?
    ​Interjero psichologija - kas tai?
    Ar emocinis būsto pirkimas yra blogai?
    ​Apie namų terapiją
    ​
    Apie namus LRT KLASIKOS eteryje
    ​
    Šventėms artėjant: kur slypi namų židinio paslaptis?
    ​
    Namų interjero ritmas perimtas iš gamtos - išorinei ir vidinei harmonijai
    Namai, kuriuose gyvena istorijos
    Pojūčius žadinantys namai
    ​Nuo savanų iki savų namų: individuali patirtis
    ​
    Nuo savanų iki savų namų: kultūra
    ​
    Nuo savanų iki savų namų: I dalis
    Apie savus namus LRT radijo eteryje
    Kokios „prisiminimų gėlės“ skleidžiasi Jūsų namuose?
    ​
    Pirmieji namai kūdikiui: emocinė ir kūniška artuma
    ​
    Kas svarbu kuriant vaikų ugdymui skirtą aplinką?
    Pastatyk savo pilį
    Motinos rankų saugumas
    Norėčiau turėti Tavo sparnus
    Prosenelių raštai
    Apgaulinga išorė?...
    Man važiuoja stogas.... Ar Tau visi namuose?
    ​
    Namai gamtoje gamta namuose
    ​
    Traukos centrai namų erdvėje
    ​
    Apie erdves, prieglobstį ir perspektyvą
    Gyventi pušų viršūnėse​
    ​
    Vakaro jaukumas
    ​
    Ramybės ir šėlsmo gelmės
    Truputis istorijos arba mano ieškojimai
    Įžangai

    Knyga


    užsiėmimų ciklas


    seminarai


    Atsiliepimai


    © Irma Skruibienė 2011-2022
    namuterapija.lt
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • pradžia
  • apie mane ir namų terapiją
  • seminarai
  • užsiėmimų ciklas
  • tinklaraštis
  • kontaktai